3362U-1-204LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 3362U-204LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 3362U-1-204LF |
Description | TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN TOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 200 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 3362U-1-204LF Models |
Category | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Manufacturer Bourns Inc. | Number of Turns 1.0 |
Series | Adjustment Type Top Adjustment |
Packaging Tube | Resistive Material Cermet |
Part Status Active | Mounting Type Through Hole |
Resistance 200 kOhms | Termination Style PC Pins |
Power (Watts) 0.5W, 1/2W | Size / Dimension Rectangular - 0.275" x 0.260" Face (6.99mm x 6.60mm) |
Tolerance ±10% | Base Product Number |