3269X-1-502GLF
DigiKey Part Number
118-3269X-1-502GLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-3269X-1-502GLFCT-ND - Cut Tape (CT)
118-3269X-1-502GLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3269X-1-502GLF
Description
TRIMMER 5K OHM 0.25W GW SIDE ADJ
Detailed Description
5 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
3269X-1-502GLF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistance
5 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.170" Face (6.35mm x 4.32mm)
Tolerance
±10%