ST-5ETX502
DigiKey Part Number
563-ST-5ETX502TR-ND - Tape & Reel (TR)
563-ST-5ETX502CT-ND - Cut Tape (CT)
563-ST-5ETX502DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST-5ETX502
Description
TRIMMER 5K OHM 0.25W GW SIDE ADJ
Detailed Description
5 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 14.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ST-5ETX502 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistance
5 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.236" x 0.169" Face (6.00mm x 4.30mm)
Tolerance
±10%