ACOV-SUB-50NB13 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 12
In Stock: 9
In Stock: 10
In Stock: 97
In Stock: 44
Encitech Connectors AB
Encitech Connectors AB
In Stock: 470
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 34
Amphenol CS (Commercial Products)
50 Position Hinged Backshell Connector Gray 180° Unshielded
ACOV-SUB-50NB13
DigiKey Part Number
AE11442-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACOV-SUB-50NB13
Description
CONN BACKSHELL 50POS 180DEG GRAY
Detailed Description
EDA/CAD Models
ACOV-SUB-50NB13 Models
Number of Positions
50
Compatible Shell Size
D
Color
Gray
Compatible D-Sub Size
50pos and HD78pos