A-TB381-TJ03U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 100
Datasheet
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 0
Datasheet
On Shore Technology Inc.
In Stock: 14,714
On Shore Technology Inc.
Amphenol Anytek
Image for A-TB381-TJ03U is not available
A-TB381-TJ03U
DigiKey Part Number
A-TB381-TJ03U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB381-TJ03U
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM
Detailed Description
3 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Wire Gauge or Range - AWG
16-28 AWG
Manufacturer
Assmann WSW Components
Wire Gauge or Range - mm²
1.5mm²
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Plug, Female Sockets
Number of Positions
3
Positions Per Level
3
Screw Size
M2
Number of Levels
1
Torque - Screw
0.34 Nm (3.0 Lb-In)
Pitch
0.150" (3.81mm)
Wire Strip Length
6-7mm
Plug Wire Entry
180°
Contact Material
Phosphor Bronze
Termination Style
Screw
Housing Material
Thermoplastic
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Insulation Height
0.437" (11.10mm)
Current - UL
10 A
Base Product Number
Voltage - UL
300 V