TJ0331530000G
TJ0331530000G
TJ0331530000G
DigiKey Part Number
609-3798-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TJ0331530000G
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM
Detailed Description
3 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Wire Gauge or Range - AWG
16-26 AWG
Series
Wire Gauge or Range - mm²
0.5-1.5mm²
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Positions
3
Positions Per Level
3
Screw Size
M2
Torque - Screw
0.23 Nm (2.0 Lb-In)
Pitch
0.150" (3.81mm)
Wire Strip Length
6-7mm
Contact Material
Copper Alloy
Termination Style
Screw - Rising Cage Clamp
Housing Material
Thermoplastic Resin
Insulation Height
0.437" (11.10mm)
Current - UL
10 A