Q16F1CXXB12E is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
APEM Inc.
In Stock: 20
Datasheet
Parametric Equivalent
APEM Inc.
In Stock: 8
Datasheet
LED Panel Indicator Blue Diffused 100° 12V 20mA Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Q16F1CXXB12E
Q16F1CXXB12E
Q16F1CXXB12E
DigiKey Part Number
679-1710-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q16F1CXXB12E
Description
LED PNL IND BLU DIFF 10MM QUICK
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current
20mA
Manufacturer
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.63" (16.00mm)
Packaging
Bulk
Lens Size
10.00mm Dia
Part Status
Active
Lens Style
Round with Flat Top
Type
LED
Millicandela Rating
100mcd
Lamp Color
Blue
Viewing Angle
100°
Lens Color
Blue
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Lens Transparency
Diffused
Ingress Protection
IP67
Ratings
DC
Base Product Number
Voltage
12V