PT65726L254 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
APEM Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
APEM Inc.
In Stock: 1,815
Datasheet
CIT Relay and Switch
CIT Relay and Switch
E-Switch
E-Switch
Image for PT65726L254 is not available
PT65726L254
DigiKey Part Number
PT65726L254-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT65726L254
Description
SW ROTARY DIP OCTAL 0.15A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch Octal 8 Position Through Hole, Right Angle Rotary for Tool Actuator 150mA 24VDC
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Height Above Board
0.394" (10.00mm)
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
Octal
Washable
Yes
Number of Positions
8
Features
Sealed - Flux Protection
Current Rating (Amps)
150mA
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Voltage Rating
24VDC
Body Material
Thermoplastic
Actuator Type
Rotary for Tool
Length
0.394" (10.00mm)