RD10AA8RVAT is available for purchase but is not normally stocked.
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
Image for RD10AA8RVAT is not available
RD10AA8RVAT
DigiKey Part Number
2449-RD10AA8RVAT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD10AA8RVAT
Description
SW ROTARY DIP OCTAL 0.15A 50V
Detailed Description
Dip Switch Octal 8 Position Through Hole, Right Angle Rotary for Tool Actuator 150mA 50VDC
Height Above Board
0.394" (10.00mm)
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Termination Style
PC Pin
Circuit
Octal
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Current Rating (Amps)
150mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Body Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Actuator Type
Rotary for Tool
Length
0.394" (10.00mm)