MAX6043BAUT25-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
In Stock: 423
Datasheet
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.1% 10 mA SOT-23-6
MAX6043BAUT25-T
DigiKey Part Number
MAX6043BAUT25-T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX6043BAUT25-T
Description
IC VREF SERIES 0.1% SOT23-6
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MAX6043BAUT25-T Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
4µVp-p
Manufacturer
Noise - 10Hz to 10kHz
7µVrms
Voltage - Input
4.5V ~ 40V
Part Status
Obsolete
Current - Supply
650µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Output
10 mA
Tolerance
±0.1%
Base Product Number
Temperature Coefficient
25ppm/°C