DS1077LZ-40+
DigiKey Part Number
DS1077LZ-40+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS1077LZ-40+
Description
IC OSC DUAL FX FREQ 40MHZ 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Oscillator, Fixed Frequency (Dual) IC 4.87kHz ~ 40MHz 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DS1077LZ-40+ Models
Category
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Current - Supply
15 mA
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tube
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Part Status
Active
Supplier Device Package
8-SOIC
Type
Oscillator, Fixed Frequency (Dual)
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
4.87kHz ~ 40MHz