LMR-240-FR
DigiKey Part Number
1946-1061-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR-240-FR
Description
CABLE COAXIAL RISER 100'
Customer Reference
Detailed Description
Coaxial - Riser Cable 100.0' (30.48m) 50 Ohms
Category
Length
100.0' (30.48m)
Manufacturer
Amphenol Times Microwave Systems
Jacket Color
Black
Series
Features
Fire Retardant
Packaging
Spool
Conductor Material
Copper, Bare
Part Status
Discontinued at DigiKey
Dielectric Material
Foam Polyethylene (FPE)
Cable Type
Coaxial - Riser
Dielectric Diameter
0.150" (3.81mm)
Conductor Strand
Solid
Shield Material
Aluminum; Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material
Polyethylene (PE), Riser
VoP, Velocity of Propagation
83.0
Jacket (Insulation) Diameter
0.240" (6.10mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Shield Type
Braid
Base Product Number
Impedance
50 Ohms