LMR-240-FR
DigiKey Part Number
1946-LMR-240-FR-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR-240-FR
Description
CABLE LMR-240 FRPE FOOT
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Coaxial - Riser Cable Enter Number of Feet in Order Quantity 50 Ohms
Category
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Features
Fire Retardant
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Conductor Material
Copper, Bare
Cable Type
Coaxial - Riser
Dielectric Diameter
0.150" (3.81mm)
Jacket (Insulation) Material
Polyethylene (PE), Riser
VoP, Velocity of Propagation
83.0
Jacket (Insulation) Diameter
0.240" (6.10mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Shield Type
Braid
Spool Size
500.0' (152.4m)
Impedance
50 Ohms