HDC50M5B8000/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC50M5B8000/AA is not available
HDC50M5B8000/AA
DigiKey Part Number
4306-HDC50M5B8000/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC50M5B8000/AA
Description
HDC50M5B8000/AA
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
11A
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C