DD62S2S0V50 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD62S2S0V50 is not available
DD62S2S0V50
DigiKey Part Number
4306-DD62S2S0V50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62S2S0V50
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Board Side (4-40)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C