DD62S2S0V3X/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD62S2S0V3X/AA is not available
DD62S2S0V3X/AA
DigiKey Part Number
4306-DD62S2S0V3X/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62S2S0V3X/AA
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Board Side (4-40)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C