M12A-12PFFS-SF8001
M12A-12PFFS-SF8001
M12A-12PFFS-SF8001
DigiKey Part Number
1754-1029-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M12A-12PFFS-SF8001
Description
CONN RCPT FMALE 12P SOLDER CUP
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Zinc Alloy
Packaging
Tray
Color
Silver
Connector Type
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions
12
Shielding
Shell Size - Insert
M12-12
Current Rating (Amps)
1.5A
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating
30VAC/DC
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C