Image for TS14A15C0000G is not available
TS14A15C0000G
DigiKey Part Number
TS14A15C0000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS14A15C0000G
Description
TERM BLOCK PLUG 14POS 7.50MM
Detailed Description
14 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.295" (7.50mm) 90° Free Hanging (In-Line)
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Features
Mating Flange, Retention Latches (Wire Side)
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Pitch
0.295" (7.50mm)
Plug Wire Entry
90°
Insulation Height
1.024" (26.01mm)
Current - UL
15 A
Base Product Number
Voltage - UL
300 V