Image for OQ14A5500000G is not available
OQ14A5500000G
DigiKey Part Number
OQ14A5500000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OQ14A5500000G
Description
TERM BLOCK HDR 14POS 7.50MM
Detailed Description
14 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.295" (7.50mm) Vertical Through Hole
Category
Current - UL
20 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Features
Mating Flange
Number of Positions
14
Positions Per Level
14
Contact Material
Copper
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.295" (7.50mm)
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Insulation Height
0.472" (12.00mm)