A1100.10.060
DigiKey Part Number
288-A1100.10.060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A1100.10.060
Description
CABLE GLAND 4-6MM M10 BRASS
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Gland Brass, Nickel Plated M10x1.5 Silver
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A1100.10.060 Models
Category
Thread Size
M10x1.5
Manufacturer
American Electrical Inc.
Thread Length
0.394" (10.00mm)
Series
Material
Brass, Nickel Plated
Packaging
Box
Includes
O-Ring, Seal, Strain Relief
Part Status
Active
Color
Silver
Type
Cable Gland
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Outside Cable Diameter (Min)
0.157" (4.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Outside Cable Diameter (Max)
0.236" (6.00mm)