HDC37M5R2000 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Datasheet
Image for HDC37M5R2000 is not available
HDC37M5R2000
DigiKey Part Number
2899-HDC37M5R2000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC37M5R2000
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C