HDC37M5B30T2S is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC37M5B30T2S is not available
HDC37M5B30T2S
DigiKey Part Number
4306-HDC37M5B30T2S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC37M5B30T2S
Description
D-SUB CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C