ASPIAIG-S6055-6R8M-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 1,576
Datasheet
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.1 A 34mOhm Nonstandard
Abracon: Who We Are Today
Abracon Automotive Solutions
ASPIAIG-S6055-6R8M-T
DigiKey Part Number
535-13618-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASPIAIG-S6055-6R8M-T
Description
FIXED IND 6.8UH 4.1A 34 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ASPIAIG-S6055-6R8M-T Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
34mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
20MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.224" (5.70mm)
Current - Saturation (Isat)
4.3A