SDCHA1V6045-6R8-R
DigiKey Part Number
283-SDCHA1V6045-6R8-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SDCHA1V6045-6R8-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SDCHA1V6045-6R8-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDCHA1V6045-6R8-R
Description
FIXED IND 6.8UH 3.6A 34 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Semi-Shielded Inductor 3.6 A 34mOhm Nonstandard
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
34mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
30MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current - Saturation (Isat)
5.7A
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)