ABM8G-16.384MHZ-B4Y-T3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Abracon LLC
In Stock: 1,475
Datasheet
Similar
Abracon LLC
In Stock: 6,250
Datasheet
Parametric Equivalent
CTS-Frequency Controls
TXC CORPORATION
TXC CORPORATION
Parametric Equivalent
ECS Inc.
In Stock: 987
ILSI
16.384 MHz ±30ppm Crystal 10pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
Abracon: Who We Are Today
ABM8G-16.384MHZ-B4Y-T3
DigiKey Part Number
ABM8G-16.384MHZ-B4Y-T3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM8G-16.384MHZ-B4Y-T3
Description
CRYSTAL 16.3840MHZ 10PF SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
ABM8G-16.384MHZ-B4Y-T3 Models
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Frequency
16.384 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)