ABM7-50.000MHZ-D2Y-F-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Abracon LLC
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cardinal Components Inc.
In Stock: 0
Datasheet
ECS Inc.
50 MHz ±20ppm Crystal 18pF 50 Ohms 2-SMD, No Lead
Abracon: Who We Are Today
ABM7-50.000MHZ-D2Y-F-T
DigiKey Part Number
535-9854-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM7-50.000MHZ-D2Y-F-T
Description
CRYSTAL 50.0000MHZ 18PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ABM7-50.000MHZ-D2Y-F-T Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Frequency
50 MHz
Supplier Device Package
2-SMD (6x3.5)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)