S102K29Y5PN63J5R
DigiKey Part Number
1251PH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S102K29Y5PN63J5R
Description
CAP CER 1000PF 1KV Y5P RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S102K29Y5PN63J5R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Show Empty Attributes
Category
Operating Temperature
-30°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Disc
Part Status
Active
Size / Dimension
0.295" Dia (7.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)