Z8F0131SJ020EG
DigiKey Part Number
Z8F0131SJ020EG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z8F0131SJ020EG
Description
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 28SOIC
Customer Reference
Detailed Description
eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1KB (1K x 8) FLASH
Category
Number of I/O
25
Mfr
Program Memory Size
Series
Program Memory Type
FLASH
Packaging
Tube
RAM Size
256 x 8
Part Status
Not For New Designs
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
eZ8
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)