EZ80F91AZ050EG is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Zilog
In Stock: 675
Datasheet
eZ80 eZ80® Acclaim!® Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20)
EZ80F91AZ050EG
DigiKey Part Number
269-3867-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EZ80F91AZ050EG
Description
IC MCU 8BIT 256KB FLASH 144LQFP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EZ80F91AZ050EG Models
Category
Number of I/O
32
Mfr
Program Memory Size
Series
Program Memory Type
FLASH
Packaging
Tray
RAM Size
16K x 8
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
eZ80
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
50MHz