X-LSM100A-SE03-KX13A
DigiKey Part Number
4088-X-LSM100A-SE03-KX13A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
X-LSM100A-SE03-KX13A
Description
LINEAR STAGE 100MM FPITCH
Customer Reference
Detailed Description
Linear Axis Stepper, Bipolar 4.000" (101.60mm) Lead Screw Integrated Controller, Translation Stage 24 ~ 48VDC
Category
Speed
1.02 in/s (26.0 mm/s)
Manufacturer
Zaber Technologies
Duty Cycle
100%
Series
Voltage - Rated
24 ~ 48VDC
Packaging
Box
Construction
Lead Screw
Part Status
Active
Accuracy
35µm
Type
Linear Axis
Features
Integrated Controller, Translation Stage
Motor Type
Stepper, Bipolar
Feedback Type
Incremental Encoder
Stroke Length
4.000" (101.60mm)
Termination Style
Connector
Load Force (Dynamic)
56.20lbf (250.0N)
Operating Temperature
0°C ~ 50°C