SR0805JR-47270RL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
270 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
SR0805JR-47270RL
DigiKey Part Number
13-SR0805JR-47270RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR0805JR-47270RL
Description
RES 270 OHM 5% 1/2W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)