SR0805JR-07470RL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 10,927
Datasheet
Vishay Dale
In Stock: 394
Upgrade
Upgrade
Panasonic Industry
Panasonic Industry
470 Ohms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
SR0805JR-07470RL
DigiKey Part Number
SR0805JR-07470RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR0805JR-07470RL
Description
RES 470 OHM 5% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR0805JR-07470RL Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)