SR0805JR-072K2L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 12,793
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TE Connectivity Passive Product
Vishay Dale
Upgrade
Panasonic Industry
Panasonic Industry
2.2 kOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
SR0805JR-072K2L
DigiKey Part Number
SR0805JR-072K2L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR0805JR-072K2L
Description
RES 2.2K OHM 5% 1/8W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR0805JR-072K2L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)