SQG25ZJB-EAU47R
DigiKey Part Number
13-SQG25ZJB-EAU47R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQG25ZJB-EAU47R
Description
RES WW 25W CEMENT 5% 47 OHM
Detailed Description
47 Ohms ±5% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Size / Dimension
2.953" L x 0.748" W (75.00mm x 19.00mm)
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Resistance
47 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
25W
Temperature Coefficient
±250ppm/°C