SMDH2920B185TF
DigiKey Part Number
13-SMDH2920B185TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMDH2920B185TFCT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMDH2920B185TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDH2920B185TF
Description
PPTC 2920 33V 1.85A 1.5W
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 33V 1.85 A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Category
Time to Trip
2.5 s
Manufacturer
YAGEO
Resistance - Initial (Ri) (Min)
20 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
200 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
33V
Package / Case
2920 (7351 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
1.85 A
Size / Dimension
0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Current - Trip (It)
3.7 A
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)
Current - Max
40 A