SMDH0805B050TF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMDH0805B050TF |
Description | PPTC 0805 16V 0.50A 1.5W |
Manufacturer Standard Lead Time | 28 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 500 mA Ih Surface Mount 0805 (2012 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
Category | Time to Trip 100 ms |
Manufacturer YAGEO | Resistance - Initial (Ri) (Min) 100 mOhms |
Series | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 1.6 Ohms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Part Status Active | Ratings AEC-Q200 |
Type Polymeric | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Max 16V | Package / Case 0805 (2012 Metric), Concave |
Current - Hold (Ih) (Max) 500 mA | Size / Dimension 0.083" L x 0.053" W (2.10mm x 1.35mm) |
Current - Trip (It) 1.7 A | Thickness (Max) 0.031" (0.80mm) |
Current - Max 40 A | Approval Agency TUV, UL |