SMD1206B075TF/13.2
DigiKey Part Number
13-SMD1206B075TF/13.2TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMD1206B075TF/13.2CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMD1206B075TF/13.2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD1206B075TF/13.2
Description
PTC RESET FUSE 13.2V 750MA 1206
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 13.2V 750 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Time to Trip
200 ms
Manufacturer
YAGEO
Resistance - Initial (Ri) (Min)
90 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
350 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Polymeric
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Voltage - Max
13.2V
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Approval Agency
cUL, TUV, UL
Current - Max
100 A