RV0805FR-071M8L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 23
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 64
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 33,968
1.8 MOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, High Voltage Thick Film
RV0805FR-071M8L
DigiKey Part Number
311-1.8MNGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV0805FR-071M8L
Description
RES SMD 1.8M OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RV0805FR-071M8L Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, High Voltage
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)