RE1206DRE077K5L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
7.5 kOhms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
RE1206DRE077K5L
DigiKey Part Number
RE1206DRE077K5L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RE1206DRE077K5L
Description
RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
RE1206DRE077K5L Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)