RC0805FR-0710R5L is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
Bourns Inc.
Vishay Dale
Panasonic Industry
Samsung Electro-Mechanics
Stackpole Electronics Inc
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
Similar
Vishay Dale
Similar
Panasonic Industry
10.5 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC0805FR-0710R5L
DigiKey Part Number
13-RC0805FR-0710R5LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0805FR-0710R5L
Description
RES 10.5 OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RC0805FR-0710R5L Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)