PE2512DKM7W0R025L | |
|---|---|
DigiKey Part Number | PE2512DKM7W0R025L-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PE2512DKM7W0R025L |
Description | RES 0.025 OHM 0.5% 2W 2512 |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 25 mOhms ±0.5% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PE2512DKM7W0R025L Models |
Category | Features Automotive AEC-Q200, Current Sense |
Mfr | Temperature Coefficient ±75ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 170°C |
Packaging Tape & Reel (TR) | Package / Case 2512 (6332 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm) |