MFR-50FTE52-1K
DigiKey Part Number
13-MFR-50FTE52-1KCT-ND - Cut Tape (CT)
13-MFR-50FTE52-1KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFR-50FTE52-1K
Description
RES 1K OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)