MFR-12FRF52-261R
DigiKey Part Number
MFR-12FRF52-261R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFR-12FRF52-261R
Description
RES 261 OHM 1% 1/6W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
261 Ohms ±1% 0.167W, 1/6W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MFR-12FRF52-261R Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)