HHV-50FR-52-100K
DigiKey Part Number
13-HHV-50FR-52-100KTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-HHV-50FR-52-100KCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHV-50FR-52-100K
Description
RES 100K OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, High Voltage, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HHV-50FR-52-100K Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, High Voltage, Safety
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)