HHV-25FR-52-49M9
DigiKey Part Number
13-HHV-25FR-52-49M9TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-HHV-25FR-52-49M9CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHV-25FR-52-49M9
Description
RES 49.9M OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
49.9 MOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, High Voltage, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HHV-25FR-52-49M9 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, High Voltage, Safety
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)