FKN50SJR-52-22R
DigiKey Part Number
13-FKN50SJR-52-22RTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-FKN50SJR-52-22RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FKN50SJR-52-22R
Description
RES 22 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FKN50SJR-52-22R Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Fusible, Safety
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)