FKN-50JR-52-33R
DigiKey Part Number
13-FKN-50JR-52-33RTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-FKN-50JR-52-33RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FKN-50JR-52-33R
Description
RES 33 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FKN-50JR-52-33R Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Fusible, Safety
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)