FAE100JT-73-15R
DigiKey Part Number
FAE100JT-73-15R-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FAE100JT-73-15R
Description
RES 15 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Safety Wirewound
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Fusible, Safety
Series
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.453" L (5.00mm x 11.50mm)