CS0805KRX7RBBB102
DigiKey Part Number
311-3593-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-3593-1-ND - Cut Tape (CT)
311-3593-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS0805KRX7RBBB102
Description
CAP CER 1000PF 500V X7R 0805
Detailed Description
1000 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CS0805KRX7RBBB102 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)