CFR-50JT-52-3K6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 2,817
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 4,550
Datasheet
3.6 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200 Carbon Film
CFR-50JT-52-3K6
DigiKey Part Number
CFR-50JT-52-3K6-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFR-50JT-52-3K6
Description
RES 3.6K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200
Series
Temperature Coefficient
-500/ +350ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)